Алкоголізм – це захворювання, тісно пов’язане з генетичними і психологічними факторами. Фізіологічно воно починає проявлятися, коли мозок хворого починає сприймати алкоголь як необхідність для забезпечення життєдіяльності організму. Токсичний вплив алкоголю веде до тотальної перебудови особистості і формуванню залежної поведінки. Така патологія вимагає комплексного і продуманого підходу до лікування алкоголізму

Алкоголізм розвивається повільно і може довгий час залишатися непомітним, оскільки не завжди проявляється в асоціальній поведінці. Більшість пацієнтів потрапляють до лікаря вже при сформувалася тяжкої фізіологічної та психологічної залежності від алкоголю. Лікування алкоголізму складається з трьох послідовних етапів.

Етапи лікування алкогольної залежності

Детоксикація, реабілітація і постреабілітаціонной підтримка – три складових лікування, кожна з яких однаково важлива і не може бути пропущена.

Детоксикація

Виведення токсинів і зняття абстинентного синдрому – перший крок до нормалізації обмінних процесів в організмі хворого, поліпшення сну і настрою. Заходи по детоксикації пов’язані з введенням препаратів за допомогою крапельниць і повинні вживатися в стаціонарі. На детоксикацію в середньому йде 3-5 днів.

Реабілітація

Виведення токсинів не рятує від залежності. Полегшивши фізіологічний стан хворого, не можна зупинятися – необхідно подолати його психологічну тягу до алкоголю. Найкраще з цим завданням справляються в спеціалізованих реабілітаційних центрах, де хворий отримує психотерапевтичну підтримку і медикаментозну корекцію залишкових порушень. Проводиться робота з родичами хворого по корекції внутрішньосімейних стосунків і запобігання співзалежності. Реабілітаційний період може тривати в середньому 1-3 місяці.

Психологічна підтримка після реабілітації

Які б методи лікування алкоголізму не застосовувалися в стаціонарних умовах, повернення до звичного життя загрожує зривом. Щоб цього не сталося, хворому слід відвідувати постреабілітаціонной групи, в яких вчать контролювати свою поведінку навіть в стресових ситуаціях.

Методи і способи лікування алкоголізму

Лікування хворих на алкоголізм часто ускладнюється безвідповідальним ставленням хворих до захворювання, незважаючи на те, що вони добровільно погоджуються лягти в стаціонар. Щоб подолати цю перешкоду до повного одужання, розроблений ряд психотерапевтичних і медикаментозних методів.

Психотерапевтичні методи

Психотерапія на підсвідомому рівні закладає негативні установки на вживання спиртного. Психотерапевтичний ефект має термін дії і триває як правило не більше року.

Кодування

Кодування від алкоголізму – це заборона на вживання алкоголю, введення в підсвідомість хворого при ясному або зміненому свідомості. Непереборна тяга до алкоголю усувається на термін до одного року, вводиться підсвідома програма наслідків порушення заборони.

Гіпноз

При якірному гіпнозі за допомогою технік нейролінгвістичного програмування в підсвідомість хворого закладається умовний рефлекс відмови від алкоголю при наявності якоїсь мітки – якоря. Як якоря може бути використаний практично будь-який стимул – важливо його знайти і ефективно використовувати. Це предмет індивідуальної роботи з пацієнтом.

Еріксоніанський гіпноз вводить хворого в стан легкого трансу для формування програмної установки на тверезість і комплексне оздоровлення організму без жорстких заборон і директив.

Медикаментозні методи

За допомогою лікарських засобів можна створити умови, в яких вживання алкоголю перестане давати хворому відчуття ейфорії – навпаки, воно буде приводити до різкого і відчутного погіршення фізичного стану аж до летального результату. Усвідомлення цього утримує хворого від зривів. Застосування подібних препаратів допустимо тільки після закінчення періоду детоксикації і після ретельної оцінки стану здоров’я хворого.

Ін’єкції

Внутрішньовенно хворим на алкоголізм вводяться препарати на основі дисульфіраму, які мають властивість накопичуватися в тканинах, ніяк не впливаючи на стан здоров’я до першого прийому алкоголю. Надходження спиртного в організм запускає дію препарату, яке проявляється по-різному – від почастішання серцебиття до зупинки дихання. Внутрішньом’язово вводяться більш щадні препарати на основі налтрексона, які без загрози для життя блокують приємне відчуття сп’яніння.

Імплантація

Більш стабільний і тривалий ефект, ніж ін’єкції, дає вживлення під шкіру спеціальних капсул і таблеток – «Еспераль» або «Торпедо». У разі прийому алкоголю вони запустять неприємні реакції – нудоту, ядуха, припливи жару.

Комбіновані методи

Комбінація психотерапевтичних і медикаментозних методів дає ефект подвійного блоку і є найбільш ефективною в боротьбі з алкоголізацією. Несумісність алкоголю і введеного хворому лікарського засобу навіюється під гіпнозом, посилюючи установку на тверезість. Однак, комбінований метод теж не дає довічного ефекту, і поки він діє, завдання хворого і його найближчого оточення – налагодити життя таким чином, щоб проблема не поверталася.