Багатьох людей хвилює питання: “Чи передається алкоголізм у спадок?”. Почнемо з того, що ДНК зберігає інформацію про нашу зовнішність – наприклад, риси обличчя – та поведінку (наприклад, агресія). Але на все це можуть впливати зовнішні фактори: харчування, саморозвиток, травми, заняття спортом та інше. Що стосується алкоголізму, то дослідження показали, що гени не визначають алкоголізм у дитини батьків, які п’ють. Вони лише передають схильність до цієї хвороби – те саме стосується й залежності від інших препаратів та речовин.
Алкоголізм та гени
Правда полягає в тому, що природою ні в кому з нас не закладено “гени алкоголізму”. У нас можуть бути лише окремі гени, які відповідають за схильність. Науці відомо приблизно кілька десятків таких генів (за іншими даними – 18), але вони не є визначальними. Тут багато залежить від оточення: якщо дитина росте в сім’ї, де панує любов, злагода і справедливість, то гени далекого родича, що п’є, або предка будуть просто “спати”. Те ж саме працює і у зворотний бік – на алкоголіка людину може перетворити її погане оточення.
Які гени впливають на схильність до алкоголізму
Генетики визначають такі гени, які впливають на схильність до алкогольної залежності:
- Ті, що відповідають за метаболізм спиртного – які виробляють алкогольдегідрогенази;
- Ті, що пов’язані з нейропсихічною діяльністю – які кодують роботу серотонінової, дофамінової та ендорфінової систем мозку.
Важкий випадок – майбутня мати, яка п’є. Так виникає тератогенний ефект – це коли спиртне та продукти його розпаду порушують розвиток ембріона. Результатом цього є фетальний алкогольний синдром. Так називають сукупність вад розвитку, викликаних тератогенним впливом на плід.
Що робити?
Якщо генетичні тести показали спадковий алкоголізм – тобто схильність – у дитини, можна проводити профілактичні заходи. Найкращий спосіб – прищеплювати звичку до здорового способу життя та виключати вплив зовнішніх факторів, що підштовхують до випивки. І помилка – це робити вирок наперед. Мовляв, батько пив, отже й син питиме. Адже більше впливає неправильне виховання та психологічні особливості. Наприклад, слабка сила волі. Тому батькам потрібно працювати у напрямку “присипання” поганих генів – правильно виховувати, не подавати поганий приклад та займатися освітою дитини.