Зловживання алкоголем завдає тяжких збитків фізичному та психічному здоров’ю; алкогольна залежність розцінюється як один із головних факторів ризику передчасної смерті та інвалідності. Боротися зі згубною пристрастю набагато складніше, коли алкоголізм стає хронічним, але не опускайте рук: повернутися до тверезості ніколи не пізно, а наркологічний центр «Дар» надасть вам всебічну підтримку!

Що таке хронічний алкоголізм

Згідно з сучасними уявленнями, хронічний алкоголізм – це прогресуюче захворювання, яке характеризується систематичним вживанням спиртних напоїв та призводить до тяжких патологій нервової системи та організму загалом – алкогольної хвороби. Раніше основним критерієм відхилення алкоголізму від побутового пияцтва вважався похмільний синдром; нині хронічний алкоголізм МКБ 10 визначає як регулярне вживання алкоголю із зміною поведінки під впливом випивки незалежно від проявів абстиненції; шифр діагнозу – F.10.2.

Симптоми хронічного алкоголізму

У такого багатоликого захворювання, як хронічний алкоголізм, симптоми виявляються по-різному і залежать від стажу вживання міцних напоїв. На ранній стадії залежність виявляється у наростанні толерантності та порушення поведінки під впливом спиртного, пізніше до поведінкових проблем приєднуються вегетативні та психоемоційні розлади:

  • нав’язливе прагнення випивки;
  • пригніченість та емоційна лабільність;
  • втрата самоконтролю та провали в пам’яті;
  • ривожність, імпульсивність та підозрілість;
  • погіршення пам’яті та концентрації;
  • безсоння, уривчастий сон, нічні кошмари;
  • запаморочення та головні болі;
  • нудота та поганий апетит, виснаження;
  • пітливість та напади серцебиття.

Загальновідомі ознаки хронічного алкоголізму – похмільний синдром, тремтіння рук, підвищений тиск, набряклість, жовтяничність чи почервоніння обличчя відзначаються на 2 та 3 стадіях захворювання, коли дружба із зеленим змієм порушує роботу ЦНС, серцево-судинної системи та травного тракту. Чоловіків може турбувати еректильна дисфункція та зниження лібідо, жінок – розлади менструального циклу, безпліддя та невиношування вагітності.

хронічний алкоголізм фото

Невротичні стани, властиві ранній стадії алкогольної хвороби, згодом призводять до зміни особистості; у алкоголіків виникають фобії, ілюзії та нав’язливі ідеї, у чоловіків часто спостерігається марення ревнощів. У кінцевій стадії захворювання різко знижується толерантність до алкоголю, при цьому пацієнту доводиться похмелятися кілька разів на день. Хронічна алкогольна інтоксикація сприяє розвитку печінкової та ниркової недостатності, серцево-судинних патологій, некротичного панкреатиту, алкогольної енцефалопатії та полінейропатії.

Діагностика хронічного алкоголізму

Розвиток алкоголізму супроводжується когнітивними та психоемоційними розладами, патологіями обміну речовин та порушеннями функцій внутрішніх органів. Попередній діагноз хронічний алкоголізм ставиться за підсумками психодіагностики; для уточнення діагнозу виявлення супутніх захворювань, оцінки схильності до рецидивів та ускладнень призначають лабораторні дослідження.

Основний біохімічний маркер хронічного алкоголізму, який достовірно відрізняє разовий прийом спиртного від систематичного зловживання – карбонат-дефіцитний трансферин. При частому вживанні алкоголю протягом місяця вміст вуглевод-дефіцитних ізоформ трансферину в плазмі перевищує 1,3%. За активністю алкогольдегідрогеназної системи судять про стадію, форму та тяжкість алкогольної залежності; функціональний стан нервової системи відображають такі показники, як рівень біогенних амінів, гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) та ацетилхоліну.

Для якнайшвидшого досягнення ремісії постановка діагнозу хронічний алкоголізм передбачає індивідуальний добір лікарських засобів. Для визначення потреби в гормонозамісних препаратах, вітамінах, мікроелементах та протекторах під час лікування контролюють біохімічні показники крові:

  • печінкові ферменти – АЛТ, АСТ, ГГТ;
  • «ниркова панель» – креатинін, сечовина, сечова кислота;
  • серцеві показники – креатинкіназа, холестерин, ліпопротеїди низької щільності;
  • аутоантитіла до глутаматних рецепторів.

Стадії хронічного алкоголізму

Алкогольна хвороба зазвичай розвивається за 8-10 років регулярного вживання спиртного, у жінок, підлітків, осіб з обтяженою спадковістю, хронічними захворюваннями та черепно-мозковими травмами в анамнезі залежність прогресує швидше. Під впливом етанолу та її похідних порушується вироблення дофаміну та ГАМК – речовин, відповідальних на передачу нервних імпульсів. У перебігу алкогольної хвороби виділяють три стадії, що відображають ступінь дезадаптації особистості на ґрунті залежності.

лікування хронічного алкоголізму

Алкоголізм 1 стадії

Найлегше піддається лікуванню хронічний алкоголізм 1 стадії, коли залежність переважно психологічна і може бути усунена методами психотерапії. У початковій стадії хвороби прийом алкоголю активізує дофамінову систему винагороди, викликаючи ейфорію та радісне передчуття лиття; у хворого формуються звичка для пошуку приводів для застілля:

  • думки та розмови про спиртне піднімають настрій;
  • перехід від слабких напоїв до міцніших;
  • втрата інтересу до колишніх захоплень;
  • часта зміна планів для випивки;
  • втрата почуття міри, провали в пам’яті;
  • в будинку завжди є міцні напої

Алкоголізм 2 стадії

При частих виливах нервові клітини поступово втрачають чутливість до дофаміну та посилюють його продукцію; накопичення неутилізованого дофаміну спричиняє появу похмілля. Крім того, хронічний алкоголізм 2 стадії відрізняє зникнення ейфорії та посилення гальмівної дії ГАМК у мозковому метаболізмі:

  1. Апатія, млявість, втрата інтересу до захоплень;
  2. Депресії, тривожність та нав’язливі думки;
  3. Недовірливість, імпульсивність, дратівливість;
  4. М’язова слабкість та психомоторна загальмованість;
  5. Зниження інтелектуальної продуктивності.

Структурні зміни ферментів, що окислюють етанол, погіршують здатність червоних кров’яних клітин зв’язувати кисень і призводять до гіпоксії мозку. На 2 стадії захворювання зловживання випивкою спричиняє негативні соціальні наслідки: втрату роботи, розпад відносин, правопорушення та нещасні випадки.

Алкоголік постійно відчуває провину, емоційний дискомфорт спонукає знову звертатися до алкоголю для зняття напруги, хворий починає випивати потай, періодично впадаючи в запої на 2–5 днів.

Алкоголізм 3 стадії

Хронічний алкоголізм 3 стадії розвивається з виснаження запасів ГАМК: збудження знову домінує над гальмуванням, але ейфорія змінюється дисфорією. Хворий постійно відчуває негативні емоції, з’являється невмотивована агресія, підозрілість та різкі зміни настрою – від гніву до плаксивості та навпаки; одночасно посилюються прояви особистісної деградації:

  • нехтування громадськими нормами;
  • неохайність, втрата гидливості;
  • втрата мотивації та зниження інтелекту;
  • збіднення емоційної сфери, байдужість до близьких;
  • зниження обсягу пам’яті та уваги;
  • тривалі запої (до 2–3 тижнів);
  • втрата самоконтролю, схильність до насильства та ризикованої поведінки.

Хронічний алкоголізм лікування в останній стадії

Запущена алкогольна хвороба потребує тривалого лікування; оскільки ресурси організму майже вичерпані, пристрасть до алкоголю неможливо перемогти без допомоги фахівця. Для досягнення стійкої ремісії потрібна розробка комплексного плану терапії, що складається із трьох етапів:

  1. Виведення із запою, зняття інтоксикації та хімічної залежності в умовах стаціонару;
  2. Встановлення блоку споживання спиртного;
  3. Психологічна та соціальна реабілітація – опрацювання особистісних розладів та психотравм, пошук оптимальної адаптивної стратегії та формування позитивної мотивації до тверезості.

Засіб для лікування хронічного алкоголізму

Терапевтична стратегія при хронічному алкоголізмі спрямована на відновлення нервової системи, подолання залежності та запобігання зривам. Кожному пацієнту індивідуально підбирають препарати для лікування хронічного алкоголізму, що прискорюють виведення етанолу та токсичних продуктів розпаду, зняття абстиненції та відновлення нормальної функції внутрішніх органів та систем:

  • дисульфірам та інші препарати, що зменшують сприйнятливість клітин до алкоголю;
  • ізотонічні розчини та сорбенти для усунення інтоксикації;
  • транквілізатори, снодійні та антидепресанти;
  • кардіотонічні засоби для нормалізації серцевого ритму;
  • ноотропи та стимулятори кровопостачання мозку;
  • симптоматичні засоби – гепато- та нефропротектори, гіпотензивні, жарознижувальні та протизапальні препарати.

Абстинентний стан при хронічному алкоголізмі

За такої проблеми, як хронічний алкоголізм, наслідки різкого припинення прийому спиртного нерідко призводять до «білої гарячки» – гострого психозу з важким розладом терморегуляції. Через високий ризик пригнічення серцево-судинної діяльності та дихання синдром абстиненції при хронічному алкоголізмі вкрай небезпечний і потребує стаціонарного спостереження.

Для пацієнтів центру «Дар» підготовлено зручні палати із сучасним обладнанням; за потреби організуються додаткові обстеження та консультації профільних спеціалістів. Спокійна доброзичлива обстановка, постійна психотерапевтична підтримка та уважний догляд допоможуть впоратися із хворобою та знайти сили для боротьби із залежністю.

Де можна вилікувати хронічний алкоголізм у Києві

Медичний центр «Дар» – найстаріша наркологічна клініка України, яка має унікальний досвід лікування хронічного алкоголізму будь-якої стадії. Удосконалений авторський метод О. Р. Довженка не придушує волю та повертає пацієнтові контроль над власним життям та разом добиваємося стійкої ремісії. Як би далеко не зайшла проблема, повернення до тверезості починається з першого маленького кроку – вибрати час для візиту до клініки та записатися на консультацію; професіоналізм, конфіденційність та персоналізований підхід гарантовані!

Вартість лікування від хронічного алкоголізму в Києві

Багатьох, кого цікавить питання «лікування алкоголізму», в першу чергу цікавить його вартість. Ціна в першу чергу буде залежати від стану хворого, його віку, кількості етапів і загальної тривалості лікування.

У нашій клініці надається дві форми лікування:

Найменування послуги Вартість
Лікування хронічного алкоголізму індивідуально від 4 500 грн.
Лікування хронічного алкоголізму в групі від 3 500 грн.

Кожен етап лікування має на увазі і додаткові витрати. Якщо лікар побачить необхідність здійснювати роботу з психологічними залежностями – підключається кодування. Якщо хворому потрібна тривала реабілітація – це також позначається на вартості. Але важливо розуміти, що будь-які витрати швидко себе окуплять, занурившись в життя без алкогольних напоїв.

Наші лікарі

Це фахівці Центру «Дар», лікарі вищої категорії, які протягом десятиліть застосовують ефективні з існуючих нині методик лікування.

ФАРТУШНИЙ
Евгений Миколайович

Психофізіолог-психотерапевт, психіатр, нарколог, гомеопат

БАЛАСАНОВ
Рафаель Володимирович

Психіатр-нарколог, психотерапевт

ЕЧЕІСТОВ
Володимир Володимирович

Психіатр-нарколог, психотерапевт