Цікавитись медициною та піклуватися про здоров’я загалом похвально, але все добре в міру – настирливі думки про хвороби перетворюють життя на жах. Жодних серйозних порушень у пацієнтів з іпохондричним розладом, як правило, не виявляють; лікуватися належить від вигаданих захворювань. У психотерапевтичному центрі «Дар» чудово справляються з реальними та уявними діагнозами – ми не припустимо, щоб іпохондрія псувала настрій нашим пацієнтам!

Що таке іпохондрія?

Коротко кажучи, іпохондрія – це невмотивований страх перед небезпечними захворюваннями; незважаючи на відсутність об’єктивних ознак патології, іпохондрики вважають себе важко хворими. Сучасна психіатрія зараховує іпохондричні розлади до психосоматичних порушень: звичка постійно прислухатися до себе та вишукувати симптоми захворювань, що провокує реальні вегетативні розлади, що підтверджують побоювання хворого..

Причини іпохондрії

Як правило, іпохондрія не є ознакою психічного розладу; причина іпохондрії найчастіше криється в тривожно-недовірливому складі характеру. До фізіологічних передумов іпохондрії відносять неузгодженість функцій кори головного мозку та вегетативної нервової системи, що спотворює сприйняття імпульсів від внутрішніх органів та інтерпретацію відчуттів.

Психологічні причини іпохондрії пов’язані з токсичними установками, що виникають на грунті хибних переконань, укорінених у травматичному досвіді перенесених захворювань та спостереження за близькими, що важко хворіють. Деструктивні переживання провокуються стресом та зовнішніми обставинами; у ролі тригерів зазвичай виступають:

  • розмови про хвороби та ліки;
  • публіцистика та телепередачі на тему медицини та ЗОЖ;
  • описи захворювань у художніх творах;
  • реклама клінік, медикаментів, оздоровчих процедур тощо

Іноді емоційна іпохондрія супроводжує депресії; при параноїдальної шизофренії іпохондричний розлад набуває форми надцінної ідеї. Хворому здається, що його неправильно лікують, він може відкидати призначення лікарів, подавати до суду на медустанови та звертатися до сумнівних оздоровчих практик.

іпохондрія це

Ознаки іпохондрії

Відповідно до МКБ 10, основні симптоми іпохондрії – це постійне занепокоєння своїм здоров’ям і наполегливе переконання у присутності одного-двох важких соматичних захворювань протягом як мінімум півроку. Помічено, що іпохондрики найчастіше приписують собі серцево-судинні та ракові захворювання, СНІД, хвороби органів шлунково-кишкового тракту та репродуктивної сфери. На відміну від істерії, іпохондричний розлад не пов’язаний із самонавіюванням та пошуками уваги; хворий зазнає реальних страждань, що викликають соціальну дезадаптацію.

Для іпохондриків характерно спотворене сприйняття реальності, проте іпохондрія невроз не супроводжується маренням; пацієнти перебільшують ступінь дискомфорту, але при цьому пояснюють свої відчуття природними причинами. Хворий готовий зазнавати хворобливих і неприємних маніпуляцій, проте ігнорує всі докази лікарів, які спростовують уявний діагноз; припущення про психосоматичну природу поганого самопочуття викликають образу і можуть інтерпретуватися як черствість і байдужість.

Як боротися з іпохондрією

Вкрай складно позбутися іпохондрії та заборонити собі думати про хвороби одним зусиллям волі, потрібно пройти курс психотерапії. У неускладнених випадках добрі результати дає когнітивно-поведінкова терапія; формування установки на профілактику, здоровий спосіб життя та оптимістичний настрій також допомагає позбутися іпохондричного неврозу.

Для зняття тривожності та вегетативного неврозу призначаються заспокійливі, транквілізатори та антидепресанти, психосоматичні прояви коригуються симптоматичними засобами. Якщо нав’язливі думки про хвороби пов’язані з іншими розладами психіки, боротьба з іпохондрією проводиться в рамках основного терапії діагнозу.

іпохондричний невроз

Чим небезпечна іпохондрія

Іпохондричний розлад сам собою рідко призводить до суїциду, але серйозно погіршує якість життя; у такої проблеми, як іпохондрія наслідки переважно соціальні. Тривога підштовхує пацієнтів до ризикованих та непродуманих рішень; люди, схильні до іпохондрії, частіше погоджуються на необґрунтовані медичні втручання та стають жертвами несумлінної реклами.

Не знайшовши розуміння в офіційної медицини, іпохондрики звертаються до шарлатанів, безконтрольно приймають сильнодіючі препарати та сумнівні біодобавки; Нескінченні обстеження та дорогі ліки спустошують сімейний бюджет; одержимість уявними недугами сприяє розвитку егоцентризму, засмучує відносини з близькими та заважає продуктивній діяльності; при цьому хворий через неадекватну оцінку свого стану може ігнорувати симптоми реального нездужання.

Іпохондрія у підлітка може стати причиною соціальної ізоляції – однолітки неохоче підтримують розмови про хвороби і жартують над надмірно недовірливими ровесниками, у несприятливому соціальному оточенні жарти набувають знущального характеру і переростають у буллінг. Особливо небезпечна іпохондрія у дітей; дитині важко описати свої переживання і попросити допомоги, тому діти часто залишаються наодинці зі своїми страхами; запідозрити недобре можна за непрямими ознаками:

  • надмірне захоплення гігієною – дитина часто і довго миє руки, кілька разів на день змінює одяг і т.д.;
  • виборчість в їжі, відмова від «шкідливих» продуктів;
  • різкі зміни настрою, плаксивість і дратівливість;
  • втрата інтересу до колишніх захоплень;
  • замкненість, відмова від рухливих ігор та спілкування з однолітками;
  • уникнення тілесного контакту, мізерний прояв емоцій;
  • підвищена потреба у увазі.

Як лікувати іпохондрію

У неускладнених випадках лікування іпохондрії проводиться амбулаторно; досить регулярно відвідувати психотерапевта, приймати рекомендовані препарати за графіком та сумлінно виконувати завдання. Якщо іпохондрія протікає у формі надцінної ідеї на фоні загострення шизофренії, що спонукає пацієнта до ризикованих спроб самолікування, показано лікування у стаціонарі.

Ефективна психотерапія іпохондрії спирається на когнітивно-поведінковий підхід – виявлення та корекцію помилкових установок, що провокують нав’язливі думки про захворювання. Для попередження рецидивів рекомендується утримуватися від розмов про хвороби та ліки, перегляд фільмів та передач медичної спрямованості.

У медичному центрі «Дар» можна отримати консультацію з питань лікування іпохондрії та пройти курс психотерапії у спеціаліста вищої категорії. Досвідчений психотерапевт допоможе впоратися з тривожністю, освоїти навички управління негативними емоціями та сформувати позитивне ставлення до життя. Запишіться на консультацію до психотерапевта на зручний час і подбайте про своє здоров’я по-справжньому: хороше самопочуття невіддільне від духовного благополуччя!

Вартість лікування іпохондрії у Києві

Чимало цікавить питання «лікування іпохондрії» і в першу чергу цікавить вартість. Ціна насамперед залежатиме від стану хворого, його віку, кількості етапів та загальної тривалості лікування.

У нашій клініці надається дві форми лікування:

Найменування послуги Вартість
Лікування іпохондрії індивідуально ціну уточнюйте
Лікування іпохондрії в групі ціну уточнюйте

Наші лікарі

Це фахівці Центру «Дар», лікарі вищої категорії, які протягом десятиліть застосовують ефективні з існуючих нині методик лікування.

ФАРТУШНИЙ
Евгений Миколайович

Психофізіолог-психотерапевт, психіатр, нарколог, гомеопат

БАЛАСАНОВ
Рафаель Володимирович

Психіатр-нарколог, психотерапевт

ЕЧЕІСТОВ
Володимир Володимирович

Психіатр-нарколог, психотерапевт