Невроз – це нервово-психічний розлад, який зазвичай викликається сильним емоційним стресом чи конфліктами, і проявляється у вигляді різних симптомів та ознак.
Симптоми та ознаки неврозу
Основні симптоми та ознаки неврозу:
- Емоційні симптоми: тривога, занепокоєння, страхи, панічні атаки, дратівливість, депресія, почуття внутрішньої напруги.
- Фізичні симптоми: головний біль, запаморочення, порушення сну (безсоння або занадто сильна сонливість), проблеми з травленням, серцебиття, пітливість, м’язові напруження та болі.
- Поведінкові симптоми: уникнення ситуацій, що спричиняють стрес, ухилення від громадських заходів, підвищена чутливість до шуму чи світла, проблеми з концентрацією та пам’яттю.
Класифікація неврозів
Традиційно неврологи розрізняють три види неврозів:
- Істеричний (він же конверсійний). Для нього характерні напади раптового плачу, сміху, можливо з судомами та непритомністю.
- Неврастенія. Головні ознаки – надмірна дратівливість та швидка стомлюваність.
- Обсесивно-компульсивний розлад (він же невроз нав’язливих станів). Супроводжується наявністю нав’язливих ідей, які потребують негайної реалізації.
Також є самостійні невротичні розлади, які визначаються фахівцями як різновиди неврозів:
- Фобічний невроз – характеризується сильним та необґрунтованим страхом перед певними об’єктами, ситуаціями чи діяльностями.
- Депресивний невроз (клінічна депресія) – психічний розлад, що характеризується тривалим та інтенсивним почуттям смутку, втрати інтересу чи задоволення, енергетичною та мотиваційною спадаючою активністю.
- Іпохондричний невроз (соматизований тривожний розлад) – людина відчуває постійний та перебільшений страх за своє здоров’я, навіть за відсутності об’єктивних медичних підтверджень про наявність серйозного захворювання.
- Посттравматичний невроз або ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) – розлад, що розвивається у відповідь на травматичну подію або серію подій, що викликають інтенсивний стрес та тривогу.
- Репетиційний невроз – багаторазові спроби людини вирішити проблему, що залишилася у минулому.
- Деперсоналізаційний невроз – стан, при якому людина відчуває порушення свого власного сприйняття, почуття реальності та відчуття свого “Я”.
Чому виникають неврози
Причин, через які у людини може початися нервовий розлад, досить багато:
- Стреси;
- Проблеми в сім’ї;
- Нездатність вирішити складні завдання;
- Обставини, що викликають ПТСР;
- Хронічні хвороби;
- Гормональні збої;
- Прийом наркотиків, зловживання алкоголем;
- Тривала перенапруга – як фізична, так і інтелектуальна.
Крім цих причин є й інші фактори:
- Психологічні – особливості особистості, виховання людини, соціалізація;
- Біологічні – функціональна нестабільність нейрофізіологічних систем та деяких нейромедіаторів, що підвищує вразливість до психогенних впливів.
Симптоматика неврозу
Психічні симптоми неврозів:
- Тривожність;
- Нерішучість;
- Необґрунтовані страхи;
- Фобії;
- Апатія;
- Різкі перепади настрою;
- Роздратність;
- Погіршення пам’яті;
- Підвищена чутливість до незначних подразників;
- Складність у спілкуванні з людьми;
- Поганий сон;
- Панічні атаки;
- Плаксивість та інше.
Фізичні симптоми неврозів:
- Головні болі;
- Енурез;
- Тремор рук;
- Прискорене серцебиття;
- Фригідність;
- Зниження лібідо;
- Проблеми зі шлунком;
- Пропажа апетиту;
- Клубок у горлі;
- Підвищена пітливість;
- Почуття задухи;
- Проблемна шкіра;
- Перепади тиску та ін.
Правильний діагноз може поставити тільки лікар у клініці, тому, якщо у людини спостерігається кілька таких ознак, їй варто звернутися до фахівця для ретельної діагностики.
Діагностика неврозів
Діагностикою неврозів займається лікар-невролог у клініці. Він проводить ретельне клінічне інтерв’ю та оцінює симптоми та функціонування пацієнта, також він проводить тест та неврологічний огляд пацієнта. Додатково можуть застосовуватися такі заходи як МРТ, УЗД, УЗДГ, ЕЕГ, лабораторні аналізи.
Як лікується невроз
Існує три види лікування неврозів:
- Психотерапевтичний;
- Медикаментозна терапія;
- Фізіотерапевтичні процедури.
Психотерапевтичне лікування
Головним методом лікування неврозу у клініці є психотерапія. Різні форми психотерапії, такі як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), психоаналіз та діалектична поведінкова терапія (ДПТ), можуть допомогти пацієнту розібратися з емоційними проблемами та навчитися керувати стресом і конфліктами.
Медикаментозна терапія або фармакотерапія
У деяких випадках лікар може призначити лікарські препарати для симптоматичного полегшення невротичних симптомів. Це може включати антидепресанти або інші ліки, залежно від конкретних симптомів та потреб пацієнта. Важливо відзначити, що фармакотерапія зазвичай поєднується з психотерапією і призначається та контролюється лише лікарем.
Фізіотерапія
Може використовуватись як допоміжний спосіб лікування неврозу. Це можуть бути різні фізіопроцедури – масаж, електрофорез, електросон, трав’яні ванни, лазерна терапія та інше. Як правило, це призначається на санаторно-курортному лікуванні.