Важко дожити до зрілих років, жодного разу не побувавши «напідпитку» або «під мухою». Важливо вийти з лігва «зеленого змія» з найменшими втратами. Більшість людей не бачать проблеми в легкому сп’янінні і самостійно справляються з наслідками пияцтв. Іншим щастить менше: у важких випадках потрібна допомога фахівця, причому чим швидше, тим краще. Як відрізнити банальний перепій від сильного отруєння і чим допомогти потерпілому – відповідають в клініці «Дар».

Скульптура
Фартушний Євген Миколайович

Лікар вищої категорії,
провідний фахівець в області лікування алкогольної залежності.

Що таке алкогольна інтоксикація?

Строго кажучи, інтоксикацією вважається будь-якесп’яніння. (за останніми даними ВООЗ, безпечної дози етанолу не існує). Однак медичною проблемою стає тільки сильна алкогольна інтоксикація, що протікає на тлі різкого гноблення функцій внутрішніх органів і систем.

Вважається, що важке отруєння розвивається при концентрації чистого етанолу в крові від 2 ‰ (для людини середньої комплекції – приблизно 1600 мл), але різке погіршення самопочуття можливо і при меншій кількості випитого. Реакція організму на алкоголь індивідуальна і непостійна; сила сп’яніння залежить від ряду факторів:

  • стать і вік (жінки, діти і люди похилого віку швидше п’яніють і гірше переносять сп’яніння);
  • стан здоров’я;
  • особливості обміну речовин;
  • приймання їжі;
  • рівень стресу;
  • прийом сильнодіючих ліків і т.д.

Токсична дія алкоголю посилюється при випивці на голодний шлунок і вживанні великих порцій спиртного за короткий час. Виходячи з тяжкості симптомів і можливих ускладнень, розрізняють три ступені алкогольної інтоксикації.

Поверхнева алкогольна інтоксикація

Поверхнева інтоксикація – прояви обмежуються нудотою, блювотою і слинотечею, порушеннями терморегуляції і координації рухів, підвищенням м’язового тонусу.

Токсичний синдром середньої тяжкості

Характеризується наростанням гальмівних процесів: сповільнюється дихання, частішає пульс, слабшає реакція на світло і звуки. Хворий може перебувати в непритомності, можлива поява судом і аритмії, мимовільне сечовипускання або дефекація.

Глибока алкогольна інтоксикація

Глибока інтоксикація – невідкладний стан із загрозою для життя, що зумовлено пригніченням життєво важливих функцій. Пульс погано прощупується, дихання стає поверхневим і важковловимий; особа і нігті хворого набувають синюватого відтінку. При змісті в крові від 2,7 ‰ етанолу (1800 мл) є висока ймовірність настання алкогольної коми з розвитком важкої патології нирок, печінки і підшлункової залози.

Якщо хворого не вдається привести до тями, його необхідно доставити в стаціонар для проведення інтенсивної терапії. Щоб потерпілий до прибуття медиків не захлинувся блювотними масами, його укладають на бік, витягнувши ліву руку і зігнувши праву ногу під прямим кутом. Для забезпечення доступу кисню в легені потерпілому очищають рот і ніздрі, висувають нижню щелепу і витягають язик. Щоб уникнути застійних явищ, утворення тромбів і ниркової недостатності пацієнта періодично повертають з боку на бік.

Скільки триває алкогольна інтоксикація?

Зняття гострих симптомів отруєння – лише перший крок на шляху до відновлення; пригнічення нервових центрів тримається протягом 4-8 годин після прийому останньої дози алкоголю. Віддалені наслідки алкогольної інтоксикації зберігаються кілька днів; найчастіші скарги – запальні процеси в шлунково-кишковому тракті, печінці та підшлунковій залозі, скачки тиску, порушення сну, підвищена стомлюваність, дратівливість і т.д.

Чим прибрати алкогольну інтоксикацію?

Через блювоту і посилену роботу нирок при отруєнні алкоголем організм втрачає багато вологи. Зневоднення може мати катастрофічні наслідки, тому важливо правильно заповнювати запаси рідини в організмі. Тамувати спрагу найкраще водою або морсом; міцну каву і чай, концентровані соки і газованої води підсилюють зневоднення і затримують токсини. Для нейтралізації небезпечних метаболітів етилового спирту застосовують сорбенти і ощелачівающую терапію; диспепсичні явища усувають симптоматичними препаратами.

Алкогольна інтоксикація: симптоми і засоби

З помірною інтоксикацією нескладно впоратися в домашніх умовах, дотримуючись питного режиму – не менше 1,5-2 літрів рідини на добу. Сорбуючі кошти від алкогольної інтоксикації рекомендується доповнювати вітамінами групи В і препаратами аргініну глутамату – вони відновлюють нервову систему і прискорюють утилізацію продуктів неповного окислення етанолу.

При слабкості і головному болі від гіпоглікемії пийте підсолоджену або медову воду, а для активізації обміну речовин в воду додають сік лимона, грейпфрута або журавлини. При появі діареї, здуття і болю в правому підребер’ї налагодити роботу печінки допоможуть гепатопротектори і м’які жовчогінні на основі розторопші. Для відновлення функцій шлунково-кишкового тракту застосовують обволікаючі засоби, ферментні препарати і пробіотики; в разі появи печії і дискомфорту в шлунку приймайте ліки для зниження кислотності.

Коли з’явиться апетит, віддавайте перевагу легкозасвоюваним живильним страв (ідеальний варіант – нежирний курячий бульйон); овочі краще запікати або проварювати. На десерт можна поласувати фруктами і ягодами з високим вмістом природних сорбентів – пектинових речовин. Особливо багаті пектинами яблука, абрикоси, персики, червона смородина, айва, диня, гарбуз.

Лікування сильної інтоксикації з ознаками коми або предкоматозного стану проводиться виключно в стаціонарі. До загрозливим життя симптомів, які вимагають інтенсивної терапії і постійного медичного спостереження, відносяться:

  • порушення дихання;
  • критичне зниження артеріального тиску;
  • ниткоподібний пульс;
  • перебої серцевого ритму;
  • зникнення м’язових і сухожильних рефлексів;
  • порушення гемодинаміки та електролітного балансу;
  • алкогольний некротичний панкреатит;
  • гостра печінкова і ниркова недостатність.

Чем убрать алкогольную интоксикацию?

Що капати при алкогольної інтоксикації?

У разі сильного зневоднення показано крапельниця при алкогольної інтоксикації – розчин глюкози (5 або 40%) і сольові розчини (0,9% натрію хлорид, 4% гідрокарбонат натрію, 25% магнезія, трисоль). Також застосовують розчини комплексної дії – Реосорбілакт, Стерофундін, Реамберін; при постійній блювоті – церукал або метоклопрамід.

При пригніченні дихального центру внутрішньовенно вводять антидот – налоксон з 6% тіаміну бромідом і 40% глюкозою. Тиск коректують судинозвужувальними гормональними препаратами на основі дексаметазону. Для поліпшення клітинного обміну призначають армадін, цитофлавин або мексидол, при необхідності в схему додають симптоматичні засоби.

Виведення з алкогольної інтоксикації в Києві

Алкогольна інтоксикація часто спостерігається при запої, але навіть при вкрай поганому самопочутті пацієнтів не наважуються звернутися за допомогою, побоюючись розголосу і небажаних наслідків. Наркологічний центр «Дар» пропонує гідний вихід з делікатної ситуації – професійне виведення з запою в Києві

  • комплексне обстеження дозволяє врахувати всі особливості організму;
  • індивідуальний підбір препаратів забезпечує швидке зняття інтоксикації і абстиненції;
  • кваліфікована психологічна допомога полегшує повернення до тверезості.

При короткочасному запої (до 5 днів) детоксикацію проводять на дому; в більш складних випадках рекомендується госпіталізація. Ми подбаємо про те, щоб звести до мінімуму терміни перебування хворого в клініці, а турботливий персонал зробить все, щоб в палаті ви відчували себе як вдома. Якщо у вас залишилися питання, ми охоче відповімо на них по телефону або електронній пошті – для нас не існує незручних тем і нерозв’язних проблем!